Gyakran ismételt kérdések

Milyen engedélyekre van szükség a telepítéshez?

A napelem rendszerek nagy részét engedélyeztetni kell a területi áramszolgáltatónál, vagyis érvényes hálózathasználati szerződéssel kell rendelkeznünk. De építési engedély beszerzésével nem kell foglalkoznunk, mert a 2008. január elsejétől érvényes Villamos Energia Törvény értelmében a háztartási méretű kiserőmű beépítésekor erre nincs szükség.

Milyen hatással van a napelem az ingatlanra?

A legtöbb esetben nem az ingatlan értéke az első dolog, amire lakástulajdonosként gondolunk, amikor napelemes rendszert választunk. A napelem rendszer telepítésének fő motivációja többnyire a megtakarítás, a zöldülés vagy az önellátás. Egy másik előny azonban, amivel sokszor nem is számolunk, hogy a telepítéssel az ingatlanunk értéke megnövekszik. Az ingatlanközvetítő szakemberek általános véleménye az, hogy a rendszer felszerelése átlagosan 4-6 százalékos értéknövekedést eredményez. Természetesen a napelemes rendszer elsősorban saját használatra áll rendelkezésünkre, ez az értéknövekedés akkor jelentkezik, ha eladjuk, vagy bérbe adjuk otthonunkat, kereskedelmi ingatlanunk. De van még egy fontos részlet, amire érdemes odafigyelni, amennyiben rendelkezik biztosítással, akkor a szerződésben ezt mindenképpen figyelembe kell venni a biztosítónak, de ezzel a biztosítási díj is emelkedhet.

Mennyi idő alatt térül meg a napelem rendszerem?

A megtérülési idő változó, általában 5-10 év között változik, azonban piaci energia árat fizető vállalkozások számára már 3 éven belül is megtérülhet a jelenlegi magas energiaárak miatt.

Kell-e adót fizetnem, ha van napelemes rendszerem?

Akár a legkisebb napelemes rendszer mellett dönt, akár nagyobbnál, amíg az háztartási méretű - azaz 50 kW alatti a teljesítménye -, addig semmilyen plusz költség nem jelentkezik.

Mert ugyan 2017 áprilisa óta a szolgáltató kérhet elosztói teljesítmény hozzájárulást 5 kW felett, de egyrészt ez jelenleg nulla forint, másrészt ezt az említett hozzájárulást a megtermelt energiából vonják le, tehát nem vesz ki pénzt a zsebéből.

Miért hasznos a napelem rendszer?

Még ha napelemes rendszer támogatás nélkül szerelteti is fel a napelem paneleket, azonnal számos előnnyel fog szembesülni:

  • egyszeri befektetése pár éven belül megtérül a gyorsan növekvő energiaárak mellett,
  • a napelemes rendszer működése során nem keletkezik zaj,
  • az üzemeltetési költség elhanyagolható,
  • teljes egészében megújuló, zöld energiaforrásra tesz szert.

Miért fontos az inverter kapacitása és számítása?

Az inverter napelem felől érkező egyenáramot alakít át váltóárammá, ami aztán a szolgáltató rendszerébe kerül betáplálásra. Az, hogy mekkora napelemes rendszer kell, igazából a jelenlegi villamos energiafogyasztás határozza meg, illetve az a többletfogyasztás, amit még a jövőre betervezünk. Ha megvan, mennyi áramot szeretnénk termeltetni a napelemes rendszer segítségével, már könnyen meghatározható, mekkora maximális kapacitású inverter beszerelése szükséges. A napelemes rendszer telepítésével megbízott szakember kiszámolja, vagy ha Ön szeretne utánanézni, az invertert gyártó cég honlapján megtalálja a tervező programot.

Ha áramszünet van, lesz áramom?

Csak szigetüzemű napelemes rendszer telepítése esetén használható folyamatosan, minden fennakadás nélkül a napelem rendszer által termelt villamos energia.

Ez azért van, mert a napelem rendszer termelt áram az inverter után a villanyórán keresztül a szolgáltató rendszerébe kerül betáplálásra. Az a villamos energia, amit felhasználunk, a villanyórán át a szolgáltató rendszeréből érkezik hozzánk - ezért ha a szolgáltatónál valami miatt áramkimaradás van, az inverter védelmi rendszere lekapcsol. Azaz ilyen esetben hiába van napelemes rendszer kiépítve, ugyanúgy nincs áram, mint azoknál a felhasználóknál, akiknek nincs napelem a házuk tetején.

Kell-e karbantartani a napelem rendszert?

Alapvetően a napelem panel felületének lekoszolódása okozhat némi visszaesést a villamosenergia-termelésben, ezért érdemes időnként megtisztítani a napelem rendszer edzett üveg felületét (főleg a madárürülék okozhat problémát). Ha esetleg aggódunk a tartószerkezet vagy a villamos rendszer miatt, érdemes ezeket is időnként átnézetni szakemberrel.

Meddig tudnak termelni a napelemek a tetőn?

Egy napelem rendszer nagyjából 30-40 évig képes termelni áramot - nem véletlen, hogy egy napelem panel esetében a gyártók többsége nyugodt lélekkel vállal 20-25 év élettartam garanciát. A Tongwei 80%-os lineáris teljesítmény-garanciát ad 30 évre.

Mi történik a napelem rendszerrel, ha borult az idő vagy éjszaka van?

A drágább, minőségi napelemes rendszerek felhős időben is termelnek áramot, igaz, csak töredékét annak, mint amit napos időben képesek előállítani. Éjszaka természetesen nem képes áramot termelni egy napelemes rendszer sem, hiszen a hold és a csillagok fénye csekély. Persze nem maradunk áram nélkül ilyenkor sem, hiszen a napelemes rendszer a szolgáltatóhoz táplálja be a megtermelt áramot, és mi a szolgáltatótól kapott áramot használjuk fel. Azt, hogy a betáplált vagy a vételezett áram van túlsúlyban, könnyen leolvashatjuk az oda-vissza mérő villanyóránkról.

Van napelem rendszerem, de kevés. Mit tudok tenni?

Mivel általában az inverter maximális teljesítménye nincs kihasználva, így egyszerűen bővíthető a napelem rendszer újabb napelem panel(ok) felszerelésével és inverterhez kötésével. Abban az esetben, ha a meglévő inverter mégsem bírná a tervezett terhelést, az újabb napelem panelek mellett másik inverter beszerzésére is szükség lesz.

Hogyan tudom ellenőrizni a napelemes rendszer hatékonyságát?

Talán az oda-vissza mérő villanyórán a legegyszerűbb ellenőrizni a napelem rendszer termelését, de a legtöbb inverternek van saját, online leolvasható statisztikai felülete is, ami általában okostelefonról is elérhető. Ha ezen kívül szeretne még adatokhoz jutni, szakember segítségével a napelemes rendszerre csatlakoztathat egy olyan eszközt, ami külön gyűjti a termelési adatokat.

Szélsőséges időjárás esetén sérülhetnek a napelem panelek? Például jégeső által?

Minden napelem panel felülete biztonsági üveggel van ellátva, így a napelem cellái védve vannak még szélsőséges időjárás esetén is.

Megépíthetem házilag?

A Nyugat-Európában kapható - de hazánkban egyelőre nem engedélyezett - kulcsrakész napelem rendszer ára nagyon vonzó; ráadásul otthon bárki által beüzemelhető az erkélyre felszerelhető napelem. A tetőre felszerelhető napelemes rendszerek viszont szakértelmet és gyakorlatot igényelnek. Fontos tudatosítani magunkban, hogy a napelem panel által termelt egyenáram az életre ugyanúgy veszélyes, mint a konnektorban futó váltóáram. A szerelési hibákból adódó károk ezért könnyen halált is okozhatnak, a tűzesetekről nem is beszélve… nem éri meg kockáztatni.