Mennyiért veszik tőled a megtermelt elektromos napenergiát?
Olvass bele blogunkba, hogy tisztán számolhass a jövőben!
A bruttó számolási rendszerben alkalmazott átvételi ár meghatározása során fontos kiindulási pont, hogy a magyar családok a rezsivédelemnek az Európai Unióban a legkedvezőbb áron juthatnak hozzá az áramhoz. A legideálisabb árazás azt jelenti, hogy az MVM (Magyar Villamos Művek) annyi összegért veszi meg az áramot egy napelemes magánszemélytől, mint amennyiért egy átlagos lakossági felhasználó biztosítja, például a paksi atomerőmű által termelt elektromos energiát. Ezzel a megközelítéssel a kilowattóránkénti ár 5 forint lenne az áram beszerzésére napelemes termelőktől.
Azonban Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerdai nyilatkozata további részletekkel és árnyalatokkal lesz kiegészítve. Ezt több médium azt jelzi, hogy a háztartási napelem-tulajdonosok nem kapnak majd 13 forintot kilowattóránként a bruttó elszámolás keretében a hálózatba betáplált villamosenergiaért, mivel ez nem igaz.
Mielőtt az Energiaügyi Minisztérium választ elemeznénk, fontos megemlíteni, hogy a rezsicsökkentett áron az átlagos fogyasztó jelenleg 35 forintért vásárol áramot kilowattóránként az A1-es kedvezményes kategóriában. Az ár felépítése magában foglalja a korábbi 12 forintos csökkentett alapárat, melyhez hozzáadódik az általános forgalmi adó és a rendszerhasználati díj.
Ami a napelemes árképzést illeti, érdemes tisztázni, hogy pontosan hogyan kerüljön be a paksi atomerőmű áralkotási folyamatába. A kormány 2024. január 1-jétől vezeti be a bruttó elszámolást, ami az év elején lép. Azok a háztartási méretű naperőművek, amelyek legkésőbb 2026. január 1-ig épülnek meg, tíz évig részt vesznek az éves szaldóelszámolásban az üzembe helyezéstől számítva.
A legfrissebb adatok szerint 2023. szeptember elejéig Magyarországon több mint 231 ezer háztartási méretű kiserőmű csatlakozott a hálózatra, összesen 2080 MW beépített kapacitással. Az előírt kötelezettségek alapján bevezetett bruttó elszámolás kevesebb megtakarítást és hosszabb megtérülési jelent az üzemeltetők számára. Az Energiaügyi Minisztérium célja, hogy a napenergia hasznosításának hazai térnyerése lendületes maradjon, és a háztartások számára továbbra is érdemes napelemekkel ellátni saját fogyasztásukat.
A bruttó elszámolási rendszerben alkalmazott átvételi ár meghatározásának kiindulópontja az, hogy a magyar családok a rezsivédelemnek az Európai Unióban a legkedvezőbb áron juthatnak hozzá az áramhoz. Az ideális árazás azt jelenti, hogy az MVM áron vásárolja meg az áramot egy napelemes termelőtől, mint amennyiért egy lakossági felhasználónak biztosítja a paksi atomerőmű által termelt villamos energiát.
Az átvételi ár fontos tényező a napelemes beruházások megtérülésében, de nem az egyetlen szempont. A kormány más eszközökkel is támogatja a tiszta napenergia széles körű lakossági felhasználását, például a betáplálási korlátozások fokozatos feloldásával és az energiatárolók telepítését támogató programokkal. Az Energiaügyi Minisztérium kapcsolódó döntésekről az iparági szereplők bevonásával tervezi véglegesítésüket, majd részletes tájékoztatást ad róluk.